Home
North Road C C Evening 10 29 July 2014
Written by Administrator   
Wednesday, 30 July 2014
North Road C C – Evening ‘10’ 29 July 2014  
         
Pos.
Rider
Time
         
1   Tim Brown   22.26
2   Ian Turner   22.56
3   Mark Jenkins   23.16
4   Michael Atkinson   23.35
5   Glyn Dodds   24.02
6   Louise Bridges   25.46
7   Ivana Prokopova   27.05
8   Andy Muir   27.33
9   Abigail Coles   29.50
10   Paul Groves   31.29
         
Guests
     


     
1   Anthony Collier Hoddesdon Tri 22.23
2   Owen Wilkins London Phoenix 22.30
3   Andrew Herbert Hitchin Nomads CC 22.51
4   Paul Shipway London Phoenix 24.03
5   Simon Goodwin London Phoenix 24.09
6   Laurence Lisher Green Arrow CRT 24.48
7   George Olive Finchley RT 24.55
8   Reece Barclay Hoddesdon Tri 25.20
9   Tracy van der Merwe Finchley RT 25.33
10   Christian Manzi Welwyn Whs 25.48
11   Adam Robinson Come & Try It 26.10
12   Lucy Charles Hoddesdon Tri 26.12
13   Wojtek Wieczorek Hoddesdon Tri 27.15
14   Hannah Bates Hoddesdon Tri 28.25
15   Natasha Pack Hoddesdon Tri 28.58
16   Thomas Crowley Come & Try it 29.20
17   Peter Biggs Hoddesdon Tri 31.43
18   Craig Leverett Hoddesdon Tri D N F
 
The Kenneth Lush Memorial Road Race - 20 July 2014
Written by Administrator   
Monday, 21 July 2014

The Kenneth Lush Memorial Road Race E/1/2/3

Position Number   First Name Last Name Club / Team Name Licence Category
             
             
1 42   Chris McNamara Pedal Heaven Colbornes RT Elite
2 14   Ashley Cox CC Luton Elite
3 5   Danny Axford Arctic Tacx RT 2nd
4 50   Andrew Hastings Richardsons-Trek RT Elite
5 15   Douglas Coleman CC Luton 1st
6 43   Jamie Pine Pedal Heaven Colbornes RT Elite
7 55   Jamie Caldwell Starley Primal Pro Cycling Elite
8 41   David Creeggan Pedal Heaven Colbornes RT Elite
9 33   Joshua Green Neon-Velo Cycling Team 1st
10 40   Lewis Atkins Pedal Heaven Colbornes RT Elite
11 57   Lewis Stevens Strada-Sport 2nd
12 20   Anthony Morris Cycle Club Ashwell (CCA) 2nd
13 60   Michael Burke Welland Valley CC 2nd
14 23   Wayne Crombie East London Velo 2nd
15 24   Jack Steven East London Velo 2nd
16 18   Henry Farrell CSE Racing 2nd
17 45   James Hedley-Smith Pedal Power Loughborough 2nd
18 46   Andrew Cartledge Peterborough CC 3rd
19 56   Chris Jackson Strada-Sport 2nd
20 54   George Wood Richardsons-Trek RT 2nd
21 74   Ian Cullen Army Cycling Union 3rd
22 19   Philip Peters CSE Racing 2nd
23 26   Stephen Nunn Finchley Racing Team 2nd
24 17   Ryan Visser CSE Racing 1st
25 16   James Fox CC Luton 1st
26 62   Michael Smith Cambridge University RT 3rd
27 39   Jobe Usher North Road CC 3rd
28 37   Paul McGrath North Road CC 2nd
29 53   Dean Shannon Richardsons-Trek RT 1st
30 77   Neil   Wass TMG Horizon  
31 7   Edward Watkiss Bonito Squadra Corse 2nd
32 36   Daniel Young Neon-Velo Cycling Team 2nd
33 3   Mike Wragg Arbis - Colbert Cycles RT 1st
34 21   William Smith Cycle Club Ashwell (CCA) 3rd
35 2   Richard Wood Arbis - Colbert Cycles RT 1st
36 64   Matthew Carter Velo Schils - Interbike RT 3rd
37 63   Campbell Noon Virgin Active 3rd
38 51   Lloyd Chapman Richardsons-Trek RT 1st
39 8   Jason Burrill Bourne Whls CC 2nd
40 68   Tim Carter Virgin Active 3rd
41 58   Roy Chamberlain Team Corley Cycles 1st
42 11   Christopher Morrison Cadence Cycling Performance 2nd
43 10   Mike Debney Cadence Cycling Performance 1st

 

 

Club Runs

Meet at bus stop near Hertford North train station at 9.30 Sunday mornings, move off at 9.40. 

 

AUGUST

SUNDAY 3 GRAVELY (approx. 35 miles)
SUNDAY 10 VANSTONES, CODICOTE (approx. 25–30 miles)
SUNDAY 17 EMILY’S, WHITWELL (approx. 30 miles)
SUNDAY 24 MARCH HARE, HARE STREET (approx. 30 miles)
SUNDAY 31 CHURCH FARM, ARDELEY (approx. 35 miles)